Moly v bytě

Moly v bytě

Také jste už honili po místnosti drobného motýlka - mola? A začala panika. Oprávněně. Když se někde objeví jeden, většinou to znamená, že se u vás vylíhl a nebude sám.

Co dělat?

Proti šatním molům použijeme přípravky ve spreji, kterými vystříkáme skříň a jiná místa, kde máme prádlo. Ještě lepší jsou různé přípravky v podobě gelů v sáčcích, které umístíme do míst s oděvy. Pokud už moly objevíme, musíme oděvy proklepat a vyvětrat. Skříně vyčistíme vlhkou prachovkou, nepoužíváme tapety, pod nimiž se mohou škůdci rozmnožovat, a skříně vystříkáme sprejem a necháme vyvětrat. Ideální je prádlo také vyprat a zásadou je, aby se vrátilo do skříní naprosto suché. Jako prevence funguje občasné vyvětrání šatů, skříní, výměna ochranných prostředků a občasné vyprání uložených textilií.

Co se týká potravin, tam už o ty napadené přijdeme. Potravinoví moli se do domácnosti dostanou už při nákupu potravin, nebo už jsou v domě. Rozmnožují se kdekoli, kde je temno a mají klid. Někdy k nám prostě také vletí oknem. Vajíčka a larvy jsou v dózách a jiných nádobách, které používáme na uchovávání potravin.

Najdeme je především v mouce, ovesných vločkách, mandlích, rozinkách, luštěninách, ale i v sušených houbách. Jako prevence je nezbytně nutné kontrolovat tyto potraviny a dbát na řádné uzavření dóz či sklenic s houbami. Motýlek se protáhne i velmi úzkou škvírou pod nedovřeným víčkem. Mějte také přehled o všech možných sáčcích se zapomenutými potravinami někde v koutě ve spíži. Tam se mol namnoží a vy marně řešíte ostatní uskladněné potraviny.

Pokud moly najdeme v potravinách, neřešte to jinak než vyhozením. Pokud odebereme viditelně napadenou část potraviny, je to špatně. Nějaká vajíčka ve zbytku vždy zůstanou. Jako prevence se vyplatí mouku a ostatní suroviny jednou za čas prosít. Pokud přitom objevíme vlákénka nebo už malinkaté larvy molů, potravinu vyhodíme. Ale nevhazujte ji do koše. Nejlepší je spláchnout ji. Nejlepší prevencí je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách a používat moderní prostředky a nástrahy, které jsou vysoce účinné a chrání před moly až šest týdnů. Že nesmí obsahovat insekticidy a třeba jen nějaké aroma, je jasné, dáváme je přeci k potravinám.

A než začneme převracet skříně a spíž, zjistěte si podle chyceného mola, o jaký druh se jedná. Pokud má stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jestli má na křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový.