Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je kompaktním přístrojem, který odvádí horko z vnitřních prostor ven. Výhodou mobilní klimatizace je snadná manipulace s přístrojem, rychlé zapojení bez stavebních úprav a okamžitý provoz.

Mobilní klimatizace jsou používané zejména k překlenutí nejteplejších dnů, přičemž na zbytek roku je možné je uklidit. Jsou často vyhledávány domácnostmi v panelákových bytech, kde by byla instalace stacionární jednotky náročná, nebo v historické zástavbě, kde je umístění stacionární klimatizace vyloučené. Nevyhnete se ale hluku kompresoru a musíte vyřešit odvod horkého vzduchu.

 

Výkon:

Štítky v obchodech často klamou v označení výkonu. Na štítku najdete dva až tři údaje. Chladicí výkon v BTU (Steam Table British Thermal Unit), případně v kilowattech. "Jednotky BTU pocházejí z označování v anglické soustavě, je to historická záležitost, pro nás platí označení v SI soustavě. Pro každého je ale důležité vědět, že nejčastěji se vyrábějí silnější verze 12 000 BTU, což odpovídá chladicímu výkonu 3,5 kW, a slabší verze 9 000 BTU, což odpovídá zhruba 2,5 kW. Kvůli rezervě doporučuji kupovat přístroje v horní hranici výkonu.

 

Odvod horkého vzduchu:

Velkou nevýhodou mobilní klimatizace je nutnost vyvést flexibilní hadici ven z bytu. Chybou je přílišné natahovaní hadice. Přes hadici proudí ven horký vzduch, který se ale přes stěny dostává zpět do místnosti. Navíc: čím je hadice delší, tím větší tlakovou ztrátu ventilátor musí překonat. A když se k tomu přidá to, že je hadice různě zakroucená a výrazně se tím zhoršuje proudění vzduchu, může to někdy vést až ke zničení kompresoru.

Některé klimatizace mají mezi příslušenstvím teleskopickou lištu, kterou je možné při pootevřeném okně vložit mezi jeho rám a křídlo. Výhodně ji lze využít například u střešních oken, kde se tím omezí vstup horkého venkovního vzduchu do místnosti.
U zděných objektů je ideální najít si v místnosti prostor, kde bude klimatizace stát a tam vyvrtat do zdi díru tak, aby výfuk hadicí byl co nejkratší. Ale pozor - i tam, kde je to možné a nenaruší se fasáda, je třeba zvolit vnější mřížku s nevelkým tlakovým odporem. Vyberte takovou, aby jí nemohli prolézt třeba ptáci, došlo by nejen snížení výkonu, ale i nebezpečí přehřátí kompresoru.