Kotel na dřevo
Chcete začít topit dřevem, ale nevíte, jaký kotel si vybrat?
Kotle na biomasu v podobě peletek nebo briket je ideální volbou pro skutečně hospodárnou domácnost. Kombinací se solární technikou pak dosáhnete vytouženého efektu synergie a úspory ještě vzrostou. Pelety jsou totiž nejvíce komprimovanou formou dřevní energie, a vyznačují se tak vysokou výhřevností.
Ptáte se, kam palivo uskladnit? Nebude přikládání „špinavá práce“? Přesně naopak! Probíhá totiž v rámci automatického dávkování. Bez špíny a bez námahy. A jak je to s čištěním? I to lze provést jednoduše, pomocí automatického čištění odpopelňovacího systému. Takové jsou kotle na pelety a brikety.
Další možností úsporného topného systému je kotel na kusové dřevo. Oblast využití tohoto typu je široká. Bude dobrým pomocníkem jak v rodinném, tak bytovém domě, ale dobře poslouží i jako zdroj tepla a teplé vody v zemědělství či v obchodím provozu.
Zplyňovací kotel na kusové dřevo je ideálním doplňkovým kotlem k plynovému systému. Takové řešení lze označit za plně kompaktní a především vysoce hospodárné. Pomocí spolehlivého sacího ventilátoru je pak zaručena dlouhá životnost kotle. Na rozdíl od kotle na peletky a brikety topný systém na kusové dřevo neumožňuje automatické dávkování. Žádný strach, ani tak to není žádný problém. Kotle jsou vybaveny odtahovým ventilátorem, zabraňujícím úniku kouře a nečistot při jeho dávkování. Do kotle lze přikládat kusy dřeva do 50 cm v případě menšího spalovacího prostoru a do 100 cm, pokud budete mít větší spalovací prostor.
Dotace:
Zajímá vás, jak si sáhnout na kotlíkové dotace? Základní podmínkou je dodržení směrnice, týkající se emisních limitů. Nutností je instalace kotlů odborníkem. Konkrétní podmínky si pak stanovuje sám kraj, a tak se v rámci celé republiky mohou lišit. Kromě nákladů za samotný topný systém lze žádat i o proplacení souvisejících pracovních staveb.