Hemoroidy
Toto onemocnění je velmi časté, avšak k lékaři se pacienti vydávají většinou až když jsou potíže nesnesitelné, či když začínají mít obavu například z nádoru tlustého střeva.
Co jsou hemoroidy?
Jako hemeroidy jsou původně označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a spojek mezi nimi. Když je vše pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na řadu slovo hemeroidy tak, jak ho vnímá veřejnost a sice ve významu potíží s hemeroidy.
Rizikové faktory:
Rizikovými faktory pro vznik hemeroidů je dědičnost, tělesná konstituce, životní styl - sedavé zaměstnání, strava (nedostatek vlákniny), malý příjem tekutin (stolice je pak tužší, je větší pravděpodobnost, že poškodí anální kanál), potíže s vyprazdňováním (dlouhé a usilovné „tlačení“ při zácpě, chronické průjmy), u žen bývá nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění těhotenství, neboť dochází k většímu tlaku v žilách pod „překážkou“ – vyvíjejícím se plodem, tedy i v žilách rektálních. Jako překážka pro správný odtok krve žílami může fungovat např. i nádor v malé pánvi.
Příznaky hemoroidů:
Typickým příznakem vnitřních hemoroidů je krvácení (jasně červená krev) při odchodu stolice.
Dalším příznakem (obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemeroidy) je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů (jako kdyby po defekaci byl konečníkem vytažen nafukovací balónek naplněný vodou) – žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však pacienti musí vracet do konečníku sami prsty.
V pokročilém stádiu prolapsů bývá přidruženým problémem zánět pokožky v okolí řitního otvoru. Neboť při prolapsech je produkován hlen „obohacený“ o zbytky stolice, který způsobuje, že je pokožka vlhká a podrážděná.
Bývají rozeznávány čtyři stupně pokročilosti onemocnění:
1. stupeň – hemeroidy o sobě dávají vědět pouze krvácením
2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání hemeroidů, které se však sami vrátí
3. stupeň – hemeroidy se po vyhřeznutí sami nevrací (pacient je musí reponovat sám). Vyhřezávají navíc i při činnostech jako je zakašlání, kýchnutí, chůze.
4. stupeň – hemeroidy jsou trvale vyhřezlé, nelze je vrátit zpět.
Léčba hemoroidů:
Většinu hemeroidů lze přelstít ambulantním zákrokem, který obyčejně nevyžaduje pracovní neschopnost pacienta po zákroku, obejde se bez anestezie a hlavně vyřeší pacientovi nepříjemný problém.
Nejčastěji ambulantně prováděné zákroky jsou:
- koagulace infračervenými paprsky – vhodná jen pro malé hemeroidy, neboť působí pouze do hloubky 3 mm
- elastická ligatura – nejrozšířenější metoda u nás. V podstatě se provádí podvázání hemeroidu gumovým kroužkem, hemeroid je zaškrcen a odpadá. Po tomto výkonu pociťují pacienti zhruba 2 dny tlak či bolesti v konečníku, pak však potíže vymizí
- unipolární elektrokoagulace– uzel se průchodem proudu scvrkne
- bipolární koagulace – uzel je zničen teplem
- kryoterapie – zničení uzlu mrazem
Operace - existuje mnoho metod, jak operativně odstranit hemeroidy. Při některých se využívá laser, při jiných skalpel. Někdy se odstraňuje pouze hemeoroidální uzlík, někdy i okolní sliznice.. Vhodný postup navrhuje lékař podle situace.
Prevence hemoroidů:
Pro zmírnění rizika onemocnění hemeroidy je potřeba hlídat, aby přijímaná strava obsahovala vlákninu (vláknina udržuje správnou funkci střev, jejich pravidelné vyprazdňování..), přijímat dostatek tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva, alkohol) v případě obezity zhubnout (obezita je navíc rizikovým faktorem k mnohem závažnějším onemocněním), dodržovat tělesný pohyb, nosit vzdušné oblečení a dbát na hygienu řitní oblasti.