Barva žloutku vajec

Barva žloutku vajec

Jak poznáte, že jste koupili takové zdravé vajíčko? Rozklepněte jej a prohlédněte si žloutek. Jeho barva vám prozradí, v jakých podmínkách vyrůstala slepice, která jej snesla.

Tmavě oranžový žloutek:

Když ještě žila maminka naší milé kolegyně, nosila nám domácí vaječný konak a věnečky se žloutkovým krémem. Říkávala: „Nebojte se, vajíčka jsou od našich slepiček a měla krásné tmavě oranžové žloutky. Celé odpoledne zobaly trávu a taky chrousty a mravence.“ No a kdo ví, co za hmyzáky jim ještě přišlo pod zobák……

Ano, vejce s takovým žloutkem jsou skutečně od slepic chovaných v přirozeném prostředí a vhodném kurníku. Kromě zrní měly přístup i k čerstvé trávě a hmyzu.

 

Světle žlutý žloutek:

Toto jsou vejce od slepic, které jsou svým způsobem týrány, chovají se ve velkých halách bez přístupu na slunce a čerstvého vzduchu. Jedná se o velkochovy, kde je špína a nedostatek místa. Navíc se tyto slepice rodí nepřirozeným způsobem; oplodněná vejce se dávají do inkubátorů a s právě vylíhlými kuřátky je už od malinka zacházeno velmi špatně. Krmené jsou tyto slepičky pouze zrním. To pak také vypovídá o kvalitě jejich vajec.

 

Světle oranžový žloutek:

Slepice, které nesou taková vajíčka, jsou chovány v lepších podmínkách než poskytují velkochovy. Tyto velké drůbeží farmy se alespoň snaží umožnit kuřatům a slepicím pobyt venku na slunci a vzduchu. Důvodem, proč není žloutek tak oranžový, jako u domácích slepic, je ten, že bývají krmeny pouze zrním, tedy chybí bílkovinná složka – hmyz.